Haber Yazılımı Paketleri ve Haber Scriptlerinde Lider Firma
Google NEWS Kaydı

 

Google News Nedir?


Google News, Google’ın arama motoru adresinde yer alan o sırada güncel olan haber sitelerinin bulunduğu,  bir haber sistemidir ve tamamen bağımsız ve özgün bir içeriğe sahip haber sitelerinden oluşmaktadır. Aynı haberi, birçok farklı kaynaktan sunması Google News’i oldukça nitelikli hale getiren bir özelliktir. Kullanıcılar için geliştirilen News Archive Search servisi ile; yıllar önceki haberlere de kolaylıkla erişim sağlamaktadır.

Birçok haber kaynağını tek bir sayfada buluşturan Google News,  böylelikle aynı habere farklı bakış açılarıyla bakabilmenizi sağlarken, aynı haber başlığı altında birçok kaynağı göstererek adeta bir haber dosyalama sistemi oluşturmuştur. Google tarafından Eylül 2002 tarihinde, 4000 farklı haber kaynağıyla kullanıma sunulmuştur. Servisin haberleri konularına göre sınıflandırması arama imkânında kolaylık sağlarken, son dakika gelişmelerini de anlık olarak takip etmemize olanak vermektedir. 

Ayrıca Google haber takibini kişiselleştirme ve böylelikle birçok haber kaynağı içinden seçici olma imkânını da sağlamaktadır. Son zamanlarda haber sitelerinin web sitelerine daha fazla kullanıcı çekmesi için, oldukça etkin bir kaynak haline gelen Google News, hem kullanıcılar için hem de haber siteleri için farklı deneyim yolları oluşturmaktadır. Kullanıcılar, farklı editörlerin kaleminden çıkan farklı makalelere de kolayca erişim imkânı sağlayabiliyorlar. Google News Türkiye’deki kullanıcılarına bu servisi Türkçe ve Türkiye’den haberleri sunarak veriyor. Ancak yabancı basın takip etmek isteyen kullanıcılarını da unutmuyor ve farklı ülke tercihi yaparak yurt dışı basınına da erişim imkânı sağlıyor. Güvenilirliğini ise kopya içerik ile yayın hayatını sürdüren haber sitelerini, indekslemeyi bırakarak sağlıyor. Özgün bir içeriğe sahip olmayan haber siteleri Google servisinden yararlanamıyor. Çünkü Google kullanıcıların arama kriterlerini en uygun şekilde yanıtlamayı hedefliyor, bunun içinde özgün içerik kriterini esas alıyor. Haber ajanslarından haber toplayan siteleri de bir filtreleme yöntemi kullanarak ayırt edebiliyorlar, böylelikle bu tür siteler özgün içeriğe sahip olmayan siteler kapsamında servisten yoksun kalmamış oluyor.

Google News, son tasarımı ile bulunduğunuz konuma özel haberleri de görüntüleyebiliyor. Böylelikle haber siteleri yerel haberler için ayrı bir sitemap dosyası hazırlayabiliyorlar, bu da kullanıcılarda sayfa bağımlılığını arttırmak açısından ciddi önem arz ediyor. Şu an haber sitesi nüfusunun artışı sebebiyle Google, daha titiz ve elemeye yönelik incelemeler yapmaktadır.

 

 

Google News’in SEO’ya Etkileri Nelerdir?


Arama motorunda ilk sıralarda çıkmak haber siteleri için oldukça önem arz eder. Google News ‘e ekli olan siteler bu konuda oldukça avantaj sağlamış oluyor. Haber sitenizin kalitesi ne kadar yüksek düzeyde olursa olsun ya da içeriğiniz ne kadar özgün olursa olsun, eğer hala Google News kaydınız yok ise haber sitenizi arama motorunda belli bir seviye çıkarmanız oldukça zor olacaktır. Google News, arama motorunda haber sitelerinin sıralaması haricinde, haberin yer aldığı kategorilere göre de sıralama gerçekleştirebiliyor. Böylece kullanıcılar herhangi bir kategoride arama yaptığında o kategorideki haberler ayrıca sıralanıyor. Böylece Google haksız rekabetin de önüne geçmiş oluyor.
Kaynak: http://www.ingilizceturkce.gen.tr/Blog/internet/160-google-news-nedir,-nasil-kayit-olunur.html

 

Sitenizi Google NEWS kayıt yaptırmak için bizimle iritbata geçebilirsiniz.

 

 

 


google